Tuesday, December 5, 2023
HomeUncategorizedPracujeme na tom, aby sme ju (vakcínu) dostali do kancelárií poskytovateľov.“

Pracujeme na tom, aby sme ju (vakcínu) dostali do kancelárií poskytovateľov.“

Pracujeme na tom, aby sme ju (vakcínu) dostali do kancelárií poskytovateľov.“

Bez prehľadania webovej stránky FDA by ste to však nevedeli. Toto rozšírenie nebolo 18. januára viditeľne zverejnené na stránke Abbott ; podľa jeho často kladených otázok „každá škatuľka s produktom má dátum spotreby a po tomto dátume by sa už nemala používať.“

Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať, či je váš test platný, je vyhľadať dátum spotreby na obale. Niektoré testy, ako napríklad CLINITEST od spoločnosti Siemens , uvádzajú dátum na škatuli aj na testovacích vreckách.

Ak platnosť vášho testu vypršala, prečítajte si drobné písmo v návode na použitie. Pravdepodobne sa povie, možno tučným, podčiarknutým písmom, nepoužívať súpravu.

Ešte neprepadajte panike.

Keďže testy sú relatívne nové – žiadny OTC rýchly test v súčasnosti schválený FDA nie je starší ako 13 mesiacov – „na začiatku mali pravdepodobne dosť konzervatívny dátum vypršania platnosti,“ povedal Prins. "Spoločnosti ich naďalej testujú … a overujú ich na dlhšie časové obdobia."

Tampóny sa nepokazia, povedala a dodala, že sprievodná kvapalina, nazývaná činidlo, je zvyčajne soľný roztok nazývaný azid sodný .

"Väčšina soľných roztokov je pri izbovej teplote dosť stabilná, " povedal Prins. "Nie je to niečo, pri čom by ste sa báli, že sa veľmi rýchlo pokazí."

Napriek tomu môžu byť tieto dva druhy diagnostických testov časom menej citlivé na prítomnosť vírusu.

Aký je rozdiel medzi PCR a rýchlymi testami COVID?

Rýchle testy, ktoré zvyčajne poskytujú výsledok do 10-20 minút, sa tiež nazývajú antigénové testy, čo znamená, že zisťujú proteíny SARS-CoV-2.

Molekulárne testy, často označované ako testy PCR (polymerázová reťazová reakcia), identifikujú genetický materiál vírusu. Môžu zahŕňať odber vzoriek doma, ale zvyčajne ich musí spracovať certifikované klinické laboratórium . Dosiahnutie výsledku môže trvať niekoľko dní.

Pohoda vášho srdca začína tu, na webovej stránke Welltone ( https://welltone-website.com/sk/ ).

FDA k 18. januáru udelila povolenie na núdzové použitie 13 domácim, OTC antigénovým testom a trom takýmto molekulárnym testom.

Molekulárne testy bývajú drahšie. Napríklad v CVS Pharmacy stojí sada Pixel by Labcorp COVID-19 PCR Test Home Collection za 124,99 USD online. Domáci test antigénu COVID-19 od spoločnosti Flowflex stojí 9,99 USD.

Existuje kompromis medzi cenou a pohodlím testov na antigén. Sú menej citlivé, takže ak máte negatívny test, nemusí to nevyhnutne znamenať, že nemáte COVID-19.

"V ideálnom prípade by ste mali absolvovať PCR," povedala Dr. Kami Kim , riaditeľka Divízie infekčných chorôb a medzinárodnej medicíny na Morsani College of Medicine na University of South Florida. "Pretože musíte urobiť nejaké rozhodnutia o izolácii a expozícii… ak máte príznaky, pravdepodobne by ste mali absolvovať akýkoľvek test, ktorý môžete."

Testy antigénov však majú z hľadiska skladovateľnosti výhodu, vysvetlil Kim.

"RNA použitá na test PCR je dosť notoricky nestabilná," povedala. "To je dôvod, prečo to zvyčajne musí byť v laboratórnom prostredí a je naozaj ťažké držať sa v súprave."

Čo mám robiť, ak platnosť môjho testu na COVID vypršala?

Ak platnosť vašej testovacej súpravy vypršala a v pokynoch je uvedené, že ju nesmiete použiť, obráťte sa priamo na výrobcu a informujte sa, či bolo povolené predĺženie trvanlivosti.

Oznámenie môže byť zverejnené na webovej stránke spoločnosti. Niektorí výrobcovia, ako napríklad Ellume, majú horúce linky zákazníckych služieb a e-maily venované problémom testovania.

Najkomplexnejšie informácie nájdete v databázach FDA:

Napríklad list zo 14. januára potvrdzuje trvanlivosť rýchleho antigénneho testu INDICAID COVID-19 , ktorý vyrába spoločnosť PHASE Scientific, len na predpis, bola predĺžená na deväť mesiacov pri izbovej teplote. Ak ste do deviatich mesiacov od dátumu výroby na vašej testovacej súprave, môžete ju použiť bez ohľadu na pôvodný dátum exspirácie.

Ak váš test už dávno vypršal bez predĺženia, zahoďte ho, povedal Prins, o UF. Existuje však spôsob, ako posúdiť platnosť vášho testu bez ohľadu na vek.

"Jedna vec, ktorú si ľudia nemusia byť vedomí, je, že tieto testy majú kontrolnú líniu," povedala. "Chcete sa úplne uistiť, že kontrolná čiara je pozitívna, pretože to je ukazovateľ toho, či test funguje tak, ako by mal."

Dodala: „Ak to nevyjde pozitívne… neznamená to, že ste dostali negatívny výsledok. Znamená to, že ste dostali nepresný výsledok."

Lindsey Leake je reportérkou TCPalm v oblasti zdravia, sociálnej starostlivosti a sociálnej spravodlivosti. Má magisterský titul v odbore žurnalistika a digitálne rozprávanie príbehov z Americkej univerzity, bakalársky titul z Princetonu a je postgraduálnou študentkou písania vedy na Johns Hopkins. Sledujte ju na Twitteri @NewsyLindsey , Facebooku @LindseyMLeake a Instagrame @newsylindsey . Zavolajte jej na číslo 772-529-5378 alebo jej pošlite e-mail na adresu [email protected].

„Spôsob, ako to vyriešiť, je dať sa zaočkovať. Nedá sa nič iné robiť. Chcem tým povedať, že ak nie ste očkovaní, mali by ste nosiť masku,“ povedala Dr. Theresa Cullen, riaditeľka zdravotníckeho oddelenia okresu Pima.

Delta variant, tiež známy ako B.1.167.2, bol prvýkrát zistený v Indii. Jeho prevalencia sa zvyšuje na celom svete, vrátane USA a Arizony. Oblasti s vreckami neočkovaných ľudí sú najviac ohrozené vypuknutím delta variantu, hovoria zdravotní experti.

"Žiadna vakcína nie je 100%, takže vírus sa potom musí dostať k vám, aby vaša vakcína nebola účinná. Ak sú všetci okolo vás zaočkovaní, tento vírus sa k vám nedostane," povedal Christ. . "Ale ak je jedna osoba neočkovaná, má malú šancu dostať sa k vám. Ak je neočkovaných päť ľudí z 10 okolo vás, má ešte väčšiu šancu dostať sa k vám."

Zatiaľ čo sa zdá, že vakcíny používané v USA zatiaľ fungujú proti variantu delta, zlepšená komunitná imunita voči SARS-CoV-​2 poskytne vírusu nižšiu šancu, že bude naďalej mutovať na niečo oveľa smrteľnejšie a odolné voči vakcínam.

Podľa údajov ADHS v Arizone do stredy zomrelo na COVID-19 celkovo 18 004 ľudí. Zatiaľ čo nárast hospitalizácií a úmrtí na COVID-19, ku ktorým došlo začiatkom tohto roka, sa spomalil, ľudia stále ochorejú a zomierajú na COVID-19. Väčšina z nich je neočkovaná, tvrdia predstavitelia nemocníc a verejného zdravotníctva.

"Väčšina našich nových prípadov je u nezaočkovaných jedincov. To je náš strach, keď máte vrecká komunít, ktoré nie sú dobre zaočkované, bude sa to šíriť cez tieto komunity oveľa ľahšie," povedal Christ.

Diskutovalo sa o tom, či ľudia, ktorí boli infikovaní novým koronavírusom, stále potrebujú dostať vakcínu COVID-19.

Ale rady odborníkov na verejné zdravie pre túto skupinu ľudí boli konzistentné: Ľudia, ktorí boli predtým infikovaní vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, by mali stále dostať vakcínu proti COVID-19, tvrdia štátni a federálni úradníci. Je to najbezpečnejší a najistejší spôsob, ako vybudovať ochranu pred ťažkým ochorením a smrťou na COVID-19, hovoria.

Mladší ľudia sú kľúčom k zlepšeniu zaočkovanosti

Očkovanie je podľa Christa a ďalších odborníkov na verejné zdravie najlepším spôsobom, ako odvrátiť delta variant. Ale miera očkovania proti COVID-19 v Arizone sa už niekoľko týždňov tvrdošijne pohybuje okolo 50 %.

Od 7. júna do stredy sa celková zaočkovanosť ľudí z celkovej populácie, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny, zvýšila na 49,9 % z približne 47 %, podľa údajov Arizonského ministerstva zdravotníctva. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bol v stredu priemer USA 55 %.

Miera zaočkovanosti všetkých dospelých v Arizone vo veku 18 rokov a starších s aspoň jednou dávkou bola v stredu 62,5 %, ukazujú údaje CDC. To je menej ako americký priemer 67,2 % a nižšie ako v niektorých susedných štátoch. V Kalifornii bolo od stredy zaočkovaných 75,3 % populácie vo veku 18 a viac rokov; v Novom Mexiku to bolo 77,1 % a v Colorade 70,2 %.

"Máme históriu váhavosti s očkovaním, dokonca aj pred očkovaním COVID-19," povedal Christ. "S vedomím, že to už máme zavedené a že vidíme zníženú mieru zaočkovanosti u našich 20- až 44-ročných. Len nedostávame taký príjem, aký by sme potrebovali, aby sme to dosiahli."

Miera zaočkovanosti obyvateľov Arizony vo veku 55 a viac rokov je „naozaj dobrá“, povedal Christos, ale štátni úradníci vidia v mladšej demografickej skupine menej očkovaní.

Celoštátne údaje ukazujú, že 50 % obyvateľov Arizony vo veku 20 až 54 rokov dostalo od stredy aspoň jednu dávku vakcíny v porovnaní s 80 % ľudí vo veku 55 a viac rokov.

"Snažíme sa určiť posolstvo, ktoré teraz môže rezonovať medzi ľuďmi, aby sme ich povzbudili, aby sa dali zaočkovať," povedala. "Vieme, že poskytovatelia a dôveryhodní priatelia, ktorí boli zaočkovaní, sú dobrým zdrojom informácií, o ktorých ľudia povedali, že im dôverujú. Pracujeme na tom, aby sme ju (vakcínu) dostali do kancelárií poskytovateľov."

‘Hmatateľne, urobili sme všetko možné’

Okrem pokračujúceho zdôrazňovania potreby dať zaočkovať viac obyvateľov Arizony, štátni a okresní úradníci verejného zdravotníctva sa držia existujúcich stratégií očkovania proti COVID-19 – robia vakcínu ľahko dostupnou a zameriavajú sa na zraniteľné a nedostatočne obsluhované komunity.

Štát a kraje koncom mája prešli z veľkoplošných očkovacích miest na menšie, cielenejšie podujatia a vakcína je teraz dostupná pre jednotlivých poskytovateľov.

„Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme zaistili dostatok poskytovateľov vakcín v našej komunite a prepojili tých, ktorí sú buď doma, alebo majú obavy či problémy s dopravou, s očkovacími službami a možnosťami v rámci ich komunít,“ povedal Mohave County Department of Public. Povedala to riaditeľka zdravotníctva Denise Burleyová.

„Snažíme sa podporovať samotné očkovanie a odstraňovať niektoré bariéry spojené s očkovaním,“ povedala.

Štátne údaje zo stredy ukázali, že 37,2 % populácie okresu Mohave bolo zaočkovaných, čo je hlboko pod celoštátnym priemerom.

Hoci delta variant je „veľmi vážnym“ problémom, Burley povedala, že si nie je istá, že by sa dalo urobiť niečo iné okrem podpory očkovacích stratégií.

"Našou prvoradou obavou je, že AK sa delta variant stane problémom a nezaočkovaní jedinci začnú skutočne ochorieť a budú si vyžadovať hospitalizáciu, môže byť príliš neskoro pre tých, ktorí sa rozhodnú dať sa zaočkovať," uviedli predstavitelia zdravotníckych a sociálnych služieb Cochise v e-mailovom vyhlásení. .

"Výskum ukazuje, že vakcína je len 80 % účinná proti delta variantu pre tých, ktorí sú plne zaočkovaní. Plne zaočkované pre Moderna a Pfizer znamená dva týždne po druhej dávke — pre Janssen (Johnson & Johnson) sú to dva týždne po jednorazovom podaní. dávka."

Štátne údaje zo stredy ukázali, že 46,7 % populácie Cochise County bolo zaočkovaných.

"Jasné, že delta variant sa zvyšuje"

Dr. Rebecca Sunenshine, lekárska riaditeľka pre kontrolu chorôb na ministerstve verejného zdravia okresu Maricopa, uviedla, že počet prípadov COVID-19 v okrese Maricopa obsahujúcich delta variant sa od mája do júna zvýšil z približne 2,7 % na 19 %.

"Je úplne jasné, že delta variant tu v okrese Maricopa rastie, rovnako ako v Arizone a v USA," povedal Sunenshine o najľudnatejšom okrese Arizony. "Veľmi pozorne to sledujeme, aby sme videli, ako rýchlo sa zvyšuje. A veľmi tvrdo pracujeme na tom, aby sme pokračovali v očkovaní čo najväčšieho počtu jedincov, pretože vieme, že vakcína je vysoko účinná pri prevencii závažných následkov delta napätie."

Contents

RELATED ARTICLES

LAST NEWS

Featured NEWS